favorite
favorite
hide
unhide
flag

Posted

print

T&G Cedar/Pine For Sale! Lumber /wood - $1 (Red Bluff)

T&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 1 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 2 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 3 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 4 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 5 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 6 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 7 thumbnailT&G  Cedar/Pine  For Sale! Lumber /wood 8 thumbnail
condition: excellent
I have several different lumber products available! I have the products and descriptions listed below! The pictures are labeled so you can see the product you are looking at!

All prices are plus tax
I offer delivery
Call or text Virgil @ show contact info




1. 1x6 Inland Western Red Cedar T&G These boards are rustic grade, they are smooth on both sides so you have choice of two sides. They are kiln dried. They're will be some split ends and some loose knots so you will have to splice some and you can figure about 15-20% waste. I don't know where you can find a better price for the product. Even with the waste it comes out to $.75-$.78 per linear foot. It is great for the interior of cabins, houses, sheds, etc. Cedar is weather resistant so it even good for open porches, saunas, gazebos etc!!

Unit pricing 1x6 at $.65 per ft.

1x6 takes 2.40 linear ft to equal a sq ft. =Which costs approx. 1.55 per sq. ft….

Units are 144 pc each

6’ = 360 sq ft = $561.00

8’ = 480 sq ft =. $748.00

10’ = 600 sq ft =. $936.00

12’ = 720 sq ft. = $1,123.00

14’ = 840. sq ft = 1,310.00

16’ = 960 sq ft = $1,497.00




1x8 Rustic Cedar Ship-lap Siding! It is smooth on one side with a ship-lap pattern on the back. This is probably the best quality of cottage, cabin or rustic grade you will find on the market. There will be some split ends and loose knots so you will probably have to splice some and you can figure around 20% waste. I don't know where you can find a better price for the product. It great for interior and exterior. Perfect for restoring cabins, houses, barns etc.

All prices plus tax.
1x8. $.85 per linear ft. (unit quantity only)

1x8 takes 1.8 linear ft to equal a sq ft. which costs approx. 1.55 per square foot add 15-20% for waste

Unit pricing 108 pcs per unit

8’ =. 480 sq ft.= $735.00

10’ = 600 sq ft = $918.00

12’ = 720 sq ft = $1100.00

14’ = 840 sq ft = $1285.00

16’ = 960 sq ft = $1468.00

Lumber, wood, building material, paneling, siding, tongue,groove,pine, cedar, fir, saunas

post id: 7746018354

posted:

updated:

best of [?]

loading
reading
writing
saving
searching